Gebze Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Gebze tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Gebze ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Gebze tanıtım sayfası.
 
 
Gebze Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Zengin bir tarihsel birikime, sanayi ve tarım üretimi ile güçlü bir ekonomik yapıya sahip olan Gebze'nin çok hızlı bir büyüme potansiyeli vardır.

Kocaeli'nin ilçelerinden biri olan Gebze hem Marmara Bölgesi'nin hem de ülkemizin en gelişmiş ve büyük sanayi bölgelerinden biridir. Gebze, Marmara Bölgesi'nin ikinci büyük ilçesidir. İzmit'e 49 km, İstanbul'a ise 45 km uzaklıkta yer almaktadır.

Gebze geziniz sırasında görmenizi önerdiğimiz yerler şöyle:

Çoban Mustafa Paşa Camii ve Külliyesi: Mısır Valisi Mustafa Paşa tarafından 1510 yılında yaptırılmıştır. Gebze'ye hakim bir tepede yer alan caminin külliyesi medrese, han, hamam, kervansaray, şadırvan, kütüphane, tekke ve türbeden oluşmaktadır.

Sultan Orhan Camii: Osmanlı mimarisinin ilk örneklerinden biri olan cami 1331 yılında inşa edilmiştir. Osmanlı'nın ilk sultanlarından Orhan Bey tarafından yaptırılan cami Gebze'nin en önemli tarihi yapılarından biridir.

Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi: 1884 yılında Türk müzeciliğinin kurucusu sayılan ressam Osman Hamdi Bey'in yaptırdığı yalı Eskihisar'da yer almaktadır. Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi günümüzde yalı müze olarak ziyarete açıktır.

Eskihisar Kalesi: Bizans döneminde kıyı şeridini korumak ve savunmak amacıyla yaptırılan Eskihisar Kalesi günümüzde halen orijinal haliyle ayaktadır.

Darıca Kalesi: Bizans dönemi eserlerinden biri olan Darıca Kalesi bölgenin önemli turistik alanlarından biridir.

Anibal'ın Mezarı: Gebze'nin güneydoğusunda yer alan anıt mezar Kartacalı komutan Anibal'a aittir. 24 ton ağırlığındaki taş lahit, mermer kitabeler ve bir adet masktan oluşan anıt mezar Gebze'de görülmesi gereken yerlerdendir.

Çoban Mustafa Paşa Hamamı: 1523 yılında inşa edilen hamam Gebze'nin en büyük hamamıdır. Halk arasında Çifte Hamam ya da Çarşı Hamamı olarak da bilinen hamamın kadınlara ve erkeklere ait iki bölümü vardır. Günümüzde hamam halen kullanılmaktadır.

 
 
 

Gebze Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Gebze için bir öneri ekleyin
İstanbul'da Trekking Parkuru ve ATV Safari: Ballıkayalar Tabiat Parkı
İstanbul'da Trekking Parkuru ve ATV Safari: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Haftanın son iş günlerinin bitmesine yakın başlar arkadaşlar, çiftler arasında “'bu hafta sonu ne yapıyoruz?”' sohbetleri. Üstelik bir de İstanbul'da yaşıyorsanız ve hafta sonu da havanın güzel olacağını duyduysanız doğaya [Yazının Devamı]

Mesude Çakır - 10 Kasım 2014, Pazartesi - Yorum Sayısı : 0
Eskihisar Kalesi
Eskihisar Kalesi
Kocaeli-Gebze sınırları içerisinde olan Eskihisar Kalesi, bölgenin tarihi kalıntılarından biridir. Bizans döneminden günümüze kalmıştır ve Eskihisar balıkçı köyünde bulunmaktadır. İstanbul fethedildikten sonra Fatih Sultan Mehmet'in askerlerini yerleştirdiği bu köyde şuan [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 25 Eylül 2012, Salı - Yorum Sayısı : 1
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi
Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı Eskihisar Köyü'nde bulunan Osman Hamdi Bey Evi ve Müzesi, tarihte önemli devlet adamlarını konuk ederken birçok önemli olaya da tanıklık etmiştir. l. Dünya Savaşı'nda bir süre [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 4 Temmuz 2012, Çarsamba - Yorum Sayısı : 0
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Ballıkayalar Tabiat Parkı
Tabiat ananın sunmuş olduğu bir güzellik olan Ballıkayalar Tabiat Parkı, her mevsin değiştirdiği renkleriyle yenilenir. 1994 yılında milli park ilan edilerek koruma altına alınmıştır bu bölge. Kocaeli'nin Gebze ilçesine bağlı [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 24 Mayıs 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 1
 
 
Gezgin Yorumları
 
Güzel bir yer hem de çok.
ecenur l 24 Temmuz 2014, Perşembe 11:04 l  
 
Gebze çok güzel ancak bisikletle gezilecek uygun yol yok. Sahiller dahil.
muhammet efe l 4 Kasım 2013, Pazartesi 20:43 l  
 
Gebze çok güzel bir yer. Bazi kötü yönleri olsa da çok güzel. Bilgi için teşekkür ederim.
Hasan Malkoc l 28 Ekim 2013, Pazartesi 21:07 l  
 
Güzel bir yer.
ali l 13 Ekim 2013, Pazar 13:17 l  
 
 
Peki Gebze hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
Alternatif bir tatil için gezginlerin Kabak Koyu hakkındaki görüşlerini okuyabilir, kendi görüşünüzü paylaşabilirsiniz.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Bodrum tatilinizde nerelerde yemek yenilir? Bodrum'da yemek yenilecek yerler sayfamızda gezgin görüşlerini okuyun, siz de tavsiyede bulunun.

Seyahat Tüyoları